תחפושת מבריקה

ודמוקרטית

Posted on: 18/03/2015

אני לא רוצה לדבר על גוש השמאל וגוש הימין ולמה הפסדנו. אני רוצה לדבר על סבא שלי. סתם, אני רוצה לדבר על הדמוקרטיה הישראלית.

כשאנחנו מדברים על דמוקרטיה, אנחנו בדרך כלל מדברים על בחירות דמוקרטיות אחת לתקופה. בחירות הן חלק חשוב ומהותי בדמוקרטיה, אבל הן רק חלק ממנה. נתניהו נבחר אמש באופן דמוקרטי, אבל נתניהו עצמו הוא אנטי-דמוקרט, בגלוי ובמופגן.

הקדמת הבחירות הייתה רעיון של נתניהו. הממשלה ה-33 הכילה יותר מדי אושיות פוליטיות חזקות ודעות סותרות. נתניהו רצה בחירות, על מנת להבטיח לעצמו ממשלה יציבה, שתאפשר לו להנהיג מדיניות מסודרת. לגיטימי לחלוטין. אבל מה שקרה משם התחיל להיות מעורפל.

כשהתחילו להתפרסם סקרים המנבאים את נצחונו של מחנה השמאל, התחיל נתניהו להשתמש ברטוריקה היסטרית וטוטאליטרית. בראיונות, בסטטוסי פייסבוק ובסמסי ספאם הזהיר נתניהו מפני השמאל, המנסה להפיל את ממשלתו. השימוש בביטוי "להפיל את הממשלה בראשותי", שעושה דה-לגיטימציה בפועל לבחירתה של ממשלה שאינה בראשות נתניהו, משום צובאים טנקים של המחנה הציוני על שערי משרד ראש הממשלה, ולא מתנהלות בחירות דמוקרטיות, הוא בעיני לא פחות ממבעית.

אבל הרטוריקה הזו הייתה כאין וכאפס לדברים שאמש נתניהו אתמול. פוסט שעלה בעמוד הפייסבוק שלו התריע מפני נהירתם של הערבים לקלפיות. שיעור ההצבעה של הערבים צפוי להיות גבוה, הזהיר, ואסור לנו לתת לזה לקרות.

עכשיו, גם אם אתם ימנים, אתם מוכרחים להודות שמשהו פה לא בסדר. 20% מאזרחי המדינה הזו ערבים. למעשה, זה אחד מעלי התאנה האהובים על ממשלות הימין. אנחנו דמוקרטים, זה הקטע שלנו. זו המשקולת שלנו באו"ם, בקונגרס האמריקאי ומה לא. אנחנו דמוקרטים, יש לנו ערבים במדינה ויש להם זכות הצבעה. הכל טוב ויפה, אלא אם הם אשכרה מצביעים, כן? בואו נשאיר את זה פורמלי.

באופן אירוני, שיעור ההצבעה במגזר הערבי לא עלה על זה של הבחירות הקודמות. הניתוחים המסודרים טרם התפרסמו, אבל ככל הנראה, התאחדותן של הסיעות הערביות לרשימה אחת העבירה אליה מצביעים ערבים ממפלגות יהודיות, ועל כן זכתה בארבעה מנדטים יותר מאשר חד"ש, בל"ד ורע"ם-תע"ל בכנסת ה-19, אבל לא באמת העלתה את שיעור ההצבעה במגזר הערבי. כספין בחירות נתניהו עשה מהלך מבריק – הוא גם הועיל לעצמו וגם, אולי, הזיק למחנה הערבי, בכך שיצר שאננות בקרב המצביעים הערבים.

אבל זה בכלל לא העניין פה. ראש ממשלת ישראל יצא בגלוי נגד הצבעתם של אזרחי ישראל. בואו נגיד את זה שוב: ראש ממשלת ישראל, שנבחר באופן דמוקרטי, יצא נגד הצבעתו הדמוקרטית של מיעוט בארצו. בגלוי, במופגן. ואתם יודעים מה אפילו יותר גרוע? שזה עבד לו. למה? ובכן, לא בהכרח בגלל שמרבית אזרחי ישראל לא מאמינים בדמוקרטיה. כנראה שכן בגלל שרוב אזרחי ישראל לא מאמינים שהערבים הם באמת אזרחים, ולא משנה איזו תעודת זהות יש להם. עכשיו, תארו לעצמכם שהייתם הערבים בכל הסיפור הזה, והרוב במדינה שלכם, זה שמחזיק את הרוב המכריע של ההון וההשפעה הפוליטית, אומר לכם שזכותכם להצביע לא ממש מקובלת עליו. בעצם אומרים לכם שלא רוצים שתשנו את החיים שלכם באמצעים דמוקרטים. אילו אופציות נותרו לכם? לא היה מדגדג לכם להתחיל איזו אינתיפאדה?

(פחד אלוהים)

ועכשיו ספרו לי על הסיפוח הנאור שאתם מתכננים לבצע בגדה המערבית.

את המדור הזה כתבתי לכלכליסט לפני מספר חודשים. שיהיה, לרפרנס.

מתוך המדור שלי בכלכליסט

4 תגובות אל "ודמוקרטית"

בכלל לא פוליטי, לא עיוותת את המילים שלו כלל, לא התעלמת ממה שאמר דקה אחרי זה.
תמשיכו עם ההתנשאות ללא טעם והסבר שלכם ותישארו כל החיים אופוזיציה.
העם יודע שביבי לא מושלם ורחוק מזה, אבל יודע לזהות שנאה כשהוא רואה אותה ומגיב בהתאם.
אין מושג מה מביא שמאלן לחשוב שהוא טוב יותר ממישהו אחר.

את יודעת גל – זה ממש לא מה שביבי אמר אתמול.
נשים את הדברים על השולחן – האמירה שלו הייתה עלובה והיסטרית. היו בה גם פלגנות ומשחק מקומם בשימוש בביטוי הצבאי "נעים". למען האמת הרגשתי ממש בחילה כשקראתי על זה לראשונה.
ועדיין – בקריאה הפלגנית הזו אין שום פכיעה בדמוקרטיה ובטח שאין בה שום דבר נגד הצבעת הערבים או נגד השיתוף שלהם במשחק הדמוקרטי. יש בו קריאה לתומכיו לאזן שיעורי הצבעה גבוהים (גם אם מדומיינים) במגזר מתחרה על ידי שיעורי הצבעה גבוהים במגזר שלו. דווקא סמל של דמוקרטיה.
ולא שלא ראינו דברים כאלו בעבר בדיווחים על שיעורי ההצבעה בקיבוצים, בהתנחלויות או במגזר החרדי. אז הרטוריקה מעט בעייתית, אבל לא בדיוק עידוד לאינתיפדה שלישית. רק מה – כנראה שלחלק מאנשי ה"רק לא ביבי" אין בעיה עם אינתיפאדה שלישית שתצדיק את התיאוריות שלהם על נתניהו הפירומן אז הם מתעקשים לתווך לערבים מה הם צריכים להרגיש בגלל שביבי אמר משהו טיפשי אך בגבולות המשחק.

בדיוק אותו דבר קרה עם ההצהרה על "הנסיגה מנאום בר אילן". ביבי אמר שבמצב הגיאופוליטי לא יתכן הסכם ולא יהיה הסכם או נסיגות בקדנציה הזו. אפשר להתווכח איתו על זה אבל הוא פשוט לא אמר שלא תהיה מדינה פלסטינית. מי שמשפץ את הנאום ומפיץ אותו הוא-הוא מחרחר השינאה ומלחמה. ואחוז לא קטן מהמצביעים רואה דרך המניפולציה.

Gal. SOUR GRAPES!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בואו נקרא לזה בלוג אקלקטי ונראה לאן נמשיך משם.

הצטרפו ל 78 מנויים נוספים

קטגוריות

מדיות נוספות

הטוויטר שליהפייסבוק שלי
%d בלוגרים אהבו את זה: